Mine sisu juurde
Menüü
Kā lasīt ēdiena marķējumu veselīgāku izvēļu veikšanai

Kuidas lugeda toidu etikette, et teha tervislikumaid valikuid

Riiulitel olevate toodete rohkuse tõttu ei ole ime, et on raske teha tervisele kasulikke toiduvalikuid. Toote etikettide lugemine ja mõistmine aitab teil teha teadlikumaid valikuid. Seoses kasvava huviga toidu ja tervise vastu kasvab ka tarbijate soov täpselt teada saada, mida nad ostavad ja söövad.

Tänapäeval on enamik tooteid pakendites, mis on väga oluline ja asjakohane toodete etikettide lugemisel. Teadlike valikute tegemine ja nende kohandamine vastavalt teie vajadustele on ülimalt oluline. Allergikute jaoks on allergeenide vältimiseks väga oluline lugeda toodete etikette. Sama kehtib ka inimeste kohta, kes soovivad kaalust alla võtta/võita ja järgida kindlat toitumiskava.

Tootesildid annavad tervikliku pildi konkreetsest tootest. Soovime juhtida tähelepanu kahele kohustuslikule tingimusele, mis on enamiku toodete märgistusel kohustuslik: koostisosade loetelu ja toitumisalane teave.

Kuidas on koostisosade loetelu toote märgistusel korraldatud?

Koostisosade loetelus on kõik tootes sisalduvad koostisained esitatud kaalu/kontsentratsiooni järgi kahanevas järjekorras. See tähendab, et kõige suurema osakaaluga koostisosa loetletakse tootes esimesena ja kõige väiksema osakaaluga koostisosa loetletakse viimasena. Kahjuks ei ole alati lihtne tuvastada kõiki koostisosade loetelus olevaid koostisosi.

Parim näide on see, kuidas suhkur on loetletud erinevate nimetuste all:

 • Nimetused, mis lõpevad "-oosiga" (sahharoos, maltoos, laktoos, glükoos, fruktoos, dekstroos jne);
 • Erinevad siirupid;
 • Suhkru ümberpööramine;
 • Mesi, melass ja suhkruroomelass;
 • Odralinnased linnased;
 • Maisipõhine magusaine;
 • Veevaba suhkruroomahl ja suhkruroog;
 • Maltodekstriin;
 • Puuviljamahla kontsentraat või veevaba puuviljamahl.

Kui toidule lisatakse lisaaineid, peavad need olema märgitud koostisosade loetelus ka selle kategooria (vastavalt nende funktsioonile), mille jaoks nad on ette nähtud, kas nende erinimega või E-tähega, millele järgneb Euroopa Liidu määratletud kolmekohaline kombinatsioon. Näiteks antioksüdant (L-askorbiinhape) või antioksüdant (E 300). Igale toiduainelisandile antakse E-number kohe, kui seda on ohutuse osas testitud ja EL on selle heaks kiitnud. See arvamus on subjektiivne järelevalve, et tagada lisaainete ohutus uute teaduslike tulemuste valguses.

Koostisosade loetelus tuleb selgelt märkida (rasvases kirjas) need koostisosad, mis võivad põhjustada allergilisi reaktsioone või talumatust, eristades neid seega toote teistest koostisosadest.

Toiteväärtus: millest toode koosneb?

See osa annab tarbijatele teavet toote toiteväärtuse ja energiasisalduse kohta, võimaldades seega toodete võrdlemist. See võimaldab teil teha tervislikke valikuid toote toitumisalase teabe põhjal. Toiteväärtuse võib esitada tekstina või tabelina.

Toitumisalase teabe esitamiseks nõutavate toodete puhul peab märgistusel olema märgitud toote toiteväärtus 100 g või 100 ml kohta järgmiste toitainete osas:

1. energiaväärtus (kJ ja kcal)

Neid nimetatakse tavaliselt kaloriteks ja neile tähelepanu pöörates saame oma kaalu kõige paremini kontrollida. Mida rohkem kaloreid te sisse võtate, seda rohkem kaalu te võtate.

2. Rasv ja küllastunud rasvhapped (grammides)

Selles jaotises on märgitud toote kogu rasvasisaldus. Küllastunud rasvad on need, mida peaksite vältima, peamiselt seetõttu, et need suurendavad südame-veresoonkonna haiguste riski. Selles jaotises võib märkida ka koos tootega tarbitava kolesterooli koguse. Rasvad võivad olla tootele lisatud koostisosana või olla looduslikult esinev komponent.

3. Süsivesikud ja suhkur (grammides)

Süsivesikud on organismi tähtsaim energiaallikas ja neid võib jagada kahte rühma: lihtsad süsivesikud (suhkrud: sahharoos, fruktoos, laktoos) ja komplekssed süsivesikud (tärklis). Neid võib lisada tootele koostisosana või olla looduslikult esinev komponent.

Valgud (grammides)

Valgud aitavad kaasa lihaskiudude parandamisele, kasvule ja arengule. Samuti aitavad nad toota ensüüme, hormoone ja tugevdada immuunsüsteemi.

5. Sool või naatrium (grammides)

Paljud tooted sisaldavad soola, mis on kas tööstuslikult lisatud või on tootes looduslikult esinev koostisosa.

Täiendav teave, mis võib sisalduda toitumisalases osas ja mis võib sisalduda tervislikus toitumises

Toitumisalast teavet võib täiendada ühe või mitme järgmise elemendiga:

6. Lihtsalt ja mitmeküllastumata rasvhapped

Need on tervislikud rasvad, mis takistavad südame-veresoonkonna haiguste teket.

7. Polüoolid

Polüoolid on magusained, mis sisaldavad vähem kaloreid kui suhkur. Need võivad olla toote loomulik osa või neid võidakse lisada tootele tööstuslikult, et parandada selle omadusi - magustada toitu, vähendades selle energiasisaldust.

8. Tärklis

Tärklis kujutab endast komplekssete süsivesikute rühma, mis seeduvad ja imenduvad aeglasemalt kui lihtsad süsivesikud.

9. Kiudained

Kiudained leiduvad taimsetes toodetes ja neid lisatakse teistele toiduainetele, et parandada nende toiteväärtust. Piisav kiudainete tarbimine hoiab ära paljude haiguste tekkimise.

10. Vitamiinid või mineraalid märkimisväärses koguses

Need võivad olla toote loomulik osa või olla tööstuslikult lisatud. Kuigi neid ei ole mõnikord toitumisdeklaratsioonis loetletud, ei tähenda see, et neid seal ei ole.

Kuidas on soovitatav päevane toidukogus? Kas seda saab usaldada?

Lisaks energiasisaldusele või toiteväärtusele 100 g või 100 ml toote kohta sisaldab toitumisalane teave ka teavet soovitusliku päevase toidukoguse või portsjoni kohta. Ühe portsjoni all mõistetakse tavaliselt tarbimiskogust (nt üks pakend, üks tükk, üks klaas jne) ja see varieerub sõltuvalt sellest, millise tootekategooriaga on tegemist.

Toitumisalane teave võib sisaldada ka teavet soovitatava päevase tarbimise kohta, mis annab tarbijale teavet energia/toitainete vajaduse kohta päevaseks tarbimiseks.

See on siiski vaid hinnanguline väärtus, sest iga inimese toitainete vajadus sõltub mitmest tegurist, näiteks vanusest, soost, kehakaalust ja füüsilise aktiivsuse tasemest. Soovitatavate päevaste tarbimisväärtuste protsendid näitavad, kui suures ulatuses tagab üks portsjon toodet tarbijale konkreetse toitaine päevase tarbimise.

Võrdle toodete etikette, et teha parimaid ja tervislikumaid valikuid.

Lugege hoolikalt koostisosade loetelu

 • Valige lühema koostisainete loeteluga tooteid - need tooted on tavaliselt vähem töödeldud ja lihtsamad;
 • Kontrollige selliste toodete tarbimist, mille peamised koostisosad on rasvad, õlid, sool ja suhkur (kõigis eespool nimetatud vormides). See on tervisliku toitumise oluline aluspõhimõte.

Lugege hoolikalt toitumisalast teavet

 • Kui teie eesmärk on kaalulangus, valige madalaima energiasisaldusega, st vähemate kaloritega (kJ või kcal) toiduaineid. Pange aga tähele, et kalorid ei ole kõige olulisemad. Oluline on tasakaalustatud toitumine;
 • Kontrollige toote rasvasisaldust. Eelistage madala rasvasisaldusega tooteid, mis sisaldavad peamiselt küllastunud rasvhappeid ja kolesterooli;
 • Valige vähe soola või naatriumi sisaldavaid toiduaineid;
 • Valige toiduaineid, mis sisaldavad rohkem kiudaineid - etiketil on sageli kirjas "kõrge kiudainesisaldusega" või "kõrge kiudainesisaldusega", kuid kontrollige enne ostmist kindlasti mitut toodet ja valige see, mis sobib teie eesmärkidele;
 • Valige pigem tooteid, mis sisaldavad kompleksseid süsivesikuid kui lihtsaid süsivesikuid, nagu suhkur;
 • Kui olete füüsiliselt aktiivne ja teie eesmärk on suurendada lihasmassi, valige kõrge valgusisaldusega tooted.

Kas tasub valida mahetoitu?

Võimaluse korral valige mahepõllumajanduslikke toiduaineid või mahepõllumajanduslikke koostisosi sisaldavaid toiduaineid, et teha tervislikumaid toiduvalikuid.

Kuigi mahepõllumajandusliku toidu mõju inimeste tervisele käsitlevate uuringute tulemused ei ole lõplikud, näitab Euroopa Parlamendi teadusuuringute talituse aruanne " Human Health Implications of Organic Food and Organic Agriculture ", et mahepõllumajanduslik toit sisaldab vähem pestitsiide, antibiootikume ja toksilisi metalle, rohkem oomega-3-rasvhappeid ja veenvamalt antioksüdantide aktiivsust. Need argumendid on kindlasti põhjendatud, kui tegemist on positiivse mõjuga inimeste tervisele.

Mis on geneetiliselt muundatud organismid (GMO)?

GMOd on organismid, tavaliselt taimed, mille geneetilist materjali on muudetud, et parandada omadusi, mida neil ei oleks ilma muutmiseta, näiteks vastupanu haigustele või ilmastikule, kiirem kasv või maitse. GMOde turuleviimine on lubatud ainult siis, kui pädevate asutuste poolt on eelnevalt tehtud põhjalik tehniline uuring, mis näitab, et muundatud organism ei kahjusta inimeste tervist ega keskkonda.

Pidades silmas pikaajalist mõju inimeste tervisele, ei ole GMOde ohutuse kohta veel lõplikku vastust. GMOde tegeliku mõju mõistmiseks tervisele ja keskkonnale on vaja teha täiendavaid teaduslikke töid ja uuringuid. Soja ja mais on suurepärased näited organismide geneetilise muundamise tõhususest.

Vēlies samazināt holesterīna līmeni? Ēd riekstus!
Kāda ir augstu olbaltumvielu satura diētas ietekme uz organismu?

Sinu ostukorv

Liituge 35,000+ kliendiga Eestis, kes on Vitamins.ee abil oma füüsilist vormi muutnud.

Sinu ostukorv on hetkel tühi

Sulle võib meeldida...

Sinu soovinimekiri