Eiti į turinį
Meniu
Nogurums – tā iemesli un risinājumi

Väsimus - selle põhjused ja lahendused

Tänapäeva kiire päevarutiin võtab inimestelt palju, eriti energiaressursse. Tunda end täis energiat ja olla võimeline tegema kõiki asju, mida oled hommikust õhtuni plaaninud, on igaühe unistus. Kahjuks ei ole see alati nii ja energiapuudus muutub väsimuseks ja unisuseks, mis ei kesta mitte ainult paar tundi, vaid pikka aega. Miks see nii on ja mis on selle põhjused? Alljärgnevas artiklis saate lugeda kõige levinumate väsimuse põhjuste ja ka lahenduste kohta.

Liiga palju lihtsaid süsivesikuid (loe: suhkrut) päevas: Nii terviseorganisatsioonid kui ka toitumisnõustajad tuletavad meile meelde, et probleem ei ole mitte suhkrus, vaid koguses, mida me iga päev sööme. Igapäevane suhkrute söömine on viis kiire energia saamiseks, sest kui me neid sööme, muudab meie keha need suhkruks, mida me saame kasutada energiaks. Liiga palju suhkrut süües võib meie keha aga reageerida vastupidiselt ning energia asemel võib see põhjustada väsimust ja liigset unisust. Miks see juhtub? Kui kiireid süsivesikuid tarbitakse ja töödeldakse, tõuseb veresuhkru tase kiiresti. Seejärel hakkab kõhunääre tootma insuliini, et aidata suhkruid verest rakkudesse viia. Sellele protsessile järgneb veresuhkru taseme kiire langus. Just see veresuhkru kiire tõus ja langus põhjustab väsimust.

Mitmed uuringud näitavad, et liigse suhkru ja töödeldud süsivesikute tarbimise vähendamine aitab anda organismile rohkem energiat.

Istuv eluviis: Oleme ilmselt rohkem kui kord kuulnud, et inimesed on liiga väsinud, et pärast tööd jõusaali minna. Aga vastupidi on tõsi. Istuv eluviis võib põhjustada väsimust nii terviseprobleemidega inimestel kui ka tervetel inimestel. Igapäevane aktiivsem tegutsemine võib suurendada meie energiataset. Energiataseme tõstmiseks valige passiivsuse asemel midagi aktiivset, näiteks istumise asemel seisma jäämine, kui see on võimalik, treppide kasutamine lifti asemel, lühikeste igapäevaste tööreiside tegemine jalgsi auto või muu transpordivahendi kasutamise asemel.

Ebapiisav uni on üks levinumaid väsimuse põhjusi igapäevaelus. Une ajal täidab teie keha mitmeid vajalikke funktsioone, näiteks töötleb mälestusi kõigest, mis päeva jooksul juhtus, ja vabastab hormoone, mis reguleerivad ainevahetust ja energiataset. Ameerika unemeditsiini akadeemia ja uneuuringute ühingu andmetel vajavad täiskasvanud inimesed optimaalse tervise tagamiseks keskmiselt seitse tundi und. On oluline, et uni oleks rahulik ja katkematu, et aju saaks läbida kõik viis unetsükli etappi. Seega aitab piisav uni ja regulaarne unerežiim ennetada väsimust.

Ebapiisav päevane kaloraaž: Kalorid on toidus leiduvad energiaühikud. Teie keha kasutab neid selleks, et hoida teid liikumises ja hõlbustada selliseid protsesse nagu hingamine ja kehatemperatuuri säilitamine. Kui tarbitakse liiga vähe kaloreid, aeglustub ainevahetus energia säästmiseks, mis võib põhjustada väsimust. Meie keha võib tegutseda kaloraaži piires sõltuvalt kehakaalust, pikkusest, vanusest ja muudest teguritest, kuid liiga väheste kalorite igapäevane söömine pikema aja jooksul põhjustab liigset väsimust, nõrkust ja unisust.

Jätkates väsimuse toitumisalaste põhjustega, võib üheks põhjuseks olla ebapiisav päevane valkude tarbimine. On näidatud, et Valgu tarbimine parandab ainevahetust rohkem kui süsivesikud või rasvad. Lisaks kaalulangusele võib see aidata ka väsimust vältida. Piisav valgusisaldus on oluline ainevahetuse säilitamiseks ja väsimuse vältimiseks, mistõttu on soovitatav lisada igasse söögikorda valgurikkaid toiduaineid.

Ebapiisav vee tarbimine: hea energiataseme säilitamiseks on oluline hea vedelikutarbimine. Paljud biokeemilised reaktsioonid, mis toimuvad kehas iga päev, põhjustavad veekadu, mis tuleb asendada ja uuesti üles võtta. Dehüdratsioon või dehüdratsioon tekib siis, kui te ei joo piisavalt vedelikku, et asendada uriini, väljaheidete, higi ja hingeõhuga kaotatud vesi. Mitmed uuringud on näidanud, et isegi kerge dehüdratsioon võib põhjustada energiataseme langust ja keskendumisvõime vähenemist. Dehüdratsiooni tavalised sümptomid on janu, väsimus, pearinglus ja peavalu, seega on oluline juua piisavalt vett, et säilitada hea vedelikutase.

Krooniline stress võib oluliselt mõjutada teie energiataset ja elukvaliteeti. Kuigi stress on teadaolevalt normaalne ja vajalik, on mitmetes uuringutes leitud, et liigne stress on seotud väsimusega. Lisaks sellele võib stressile reageerimine mõjutada väsimustunnet. Seetõttu võib stressi vähendamise tehnikate kasutamine aidata parandada teie energiataset.

Kroonilise väsimuse võimalikke põhjusi on palju. Liigne väsimustunne võib olla seotud sellega, mida te sööte ja joote, kui palju te tegelete või kuidas te oma igapäevaelus stressiga toime tulete ja sellega toime tulete.

Hea uudis on see, et mõned elustiili muutused võivad oluliselt mõjutada energiataset ja üldist elukvaliteeti. Tõuse üles, tee ja tegutse!

Allikad.
Kāds ir tavas sejas ādas stāvoklis? Lasi un noskaidro!
Gardā plūmju plātsmaize

Jūsų krepšelis

Liituge 35,000+ kliendiga Eestis, kes on Vitamins.ee abil oma füüsilist vormi muutnud.

Jūsų krepšelis šiuo metu tuščias

Jums turėtų patikti…

Jūsų norų sąrašas