Eiti į turinį
Meniu
6 pārsteidzoši ieguvumi veselībai, ko sniedz kreatīns

6 hämmastavat kasu kreatiini tervisele

Viimasel ajal räägitakse üha enam kreatiini positiivsest mõjust inimese tervisele ja füüsilisele jõudlusele. Kreatiin on lämmastikku sisaldav orgaaniline hape, mis suurendab energiat ja võimaldab liikumist.

Kuigi kreatiini kasutatakse mitmesugustel eesmärkidel, eelistavad seda kõige enam kulturistid, füüsiliselt aktiivsed inimesed ja professionaalsed sportlased, kuna see on lihtne toidulisand füüsilise jõu suurendamiseks.

Kuigi kreatiin on väga populaarne toidulisand, on inimesed sageli ebakindlad selle ohutuse ja tõhususe suhtes.

Hea uudis neile, kes juba kasutavad kreatiini või kavatsevad seda teha: rohkem kui 500 usaldusväärset uurimistulemust kinnitavad, et see on täiesti ohutu ja tõhus.

Aga kui sul on veel kahtlusi või tahad lihtsalt rohkem teada kreatiinist, siis loe edasi! Siin on kuus kasu kreatiini võtmisest.

Suurendab energiat

Kreatiin suurendab aktiivselt fosfokreatiini kontsentratsiooni teie lihastes. Fosfokreatiin on oluline aine, mida leidub selgroogsete lihaskoes ja mis aitab salvestada fosfaati energia saamiseks.

Fosfokreatiin toimib ka koos ATP-ga, molekulaarse ainega, mis on mitmekülgne energiaallikas keha enda protsesside jaoks.

Põhimõtteliselt ilma piisava koguse fosfokreatiinita ja ATP-ta ei oleks teie keha võimeline oma igapäevaseid funktsioone täitma.

Kuna kreatiin toimib, suurendades fosfokreatiini ja ATP sisaldust teie organismis, annab selle võtmine üldise energiakoguse.

See on suur kasu mitte ainult kulturistidele, sportlastele ja füüsiliselt aktiivsetele inimestele, vaid ka inimestele, kes kogevad liigset väsimust.

Ühes teaduslikus uuringus vaadeldi sportlaste treeningust põhjustatud väsimust jalgrattasõidu testi ajal.

Osalejad, kes võtsid kreatiini, teatasid oluliselt väiksema väsimuse tasemest võrreldes osalejate rühmaga, kes seda ei võtnud - isegi äärmuslikel temperatuuridel toimuva treeningu ajal.

Ehitab terveid lihaseid

Kreatiini eelistavad peamiselt kulturistid, professionaalsed sportlased ja teised füüsiliselt aktiivsed inimesed, sest see aitab teadaolevalt suurendada lihasmassi.

Kreatiin aitab teie kehal ehitada lihaseid järgmistel viisidel:

 • See parandab aktiivselt signaaliradu, soodustades uue lihaskoe kasvu;
 • mõjutades funktsioone, mis panevad keha ehitama rohkem lihasmassi, näiteks IGF-1 taset ja Akt/PKB signaalirada;
 • suurendab rakumahtu, suurendades lihase veesisaldust; see protsess soodustab kiiret lihasmassi suurenemist;
 • vähendab müostatiini - hormooni, mis pärsib lihaste arengut - sisaldust organismis.

Parandab füüsilist jõudlust

Kuna kreatiin suurendab fosfokreatiini ja ATP-d, annab see teie organismile täiendava energiasüsti, mis on oluline kõrge intensiivsusega treeninguks ja füüsilise vastupidavuse parandamiseks.

Mitmed uuringud näitavad, et kreatiini võtmisel on positiivne mõju füüsilisele jõudlusele, kuna see parandab ja suurendab:

 • tugevus;
 • võime joosta kiiresti lühikesi vahemaid;
 • lihaste tugevus ja mass;
 • taastumisvõime;
 • aju toimimine.

Lisaks sellele leiti hiljutises teaduslikus uuringus, et kreatiin võib suurendada füüsilist jõudlust kuni 15 protsenti kõrge intensiivsusega treeningu ajal.

Aitab ennetada ja võidelda erinevate haiguste vastu

Kreatiin ei aita mitte ainult suurendada lihasmassi ja parandada füüsilist jõudlust treeningu ajal. Samuti on sellel tõestatud mõju erinevate haiguste tekke ennetamisel - eriti kehtib see ajuga seotud haiguste kohta.

Fosfokreatiin, sama aine, mis vastutab täiendava energia ja lihaskasvu eest, on seotud ka paljude neuroloogiliste haiguste tekkeriski vähendamisega. Madal fosfokreatiini tase suurendab neuroloogiliste haiguste tekkeriski. Kuna kreatiini lisamise üks peamisi eeliseid on fosfokreatiini taseme tõus, aitab see aktiivselt ennetada ja vähendada erinevate neuroloogiliste haiguste teket.

Kreatiin aitab ka ennetada ja vähendada selliste haiguste teket:

 • Alzheimeri tõbi;
 • Iseemiline insult;
 • Epilepsia;
 • Aju- ja seljaaju vigastused;
 • ALS;
 • Parkinsoni tõbi.

Kuigi kreatiin ei saa nende haiguste arengut täielikult peatada, näitavad uuringud, et see vähendab märkimisväärselt sümptomeid, aeglustab haiguse progresseerumist ja parandab teatud seisundite puhul eluiga.

Parandab aktiivselt ajufunktsiooni

Nüüd te teate, et kreatiin suurendab oluliselt fosfokreatiini ja ATP taset. Kuid need ained ei ole vastutavad mitte ainult lihasmassi suurendamise, lisaenergia ja haiguste tekkimise pidurdamise eest. Samuti stimuleerivad nad aju tööd ja parandavad selle tervist.

Lisaks kreatiini stimuleerivale mõjule fosfokreatiinile ja ATP sünteesile suurendab see ka dopamiini taset ja soodustab mitokondrite funktsiooni.

See omakorda tähendab, et kreatiin võib parandada mälu, vaimset võimekust ja võimet täita mitmesuguseid keerulisi ülesandeid.

Kui te ei kasuta kreatiinipreparaate, saate tõenäoliselt kogu vajaliku kreatiini liha söömisest - kui te muidugi ei ole taimetoitlane või vegan.

Inimestel, kes ei söö liha ja ei võta kreatiinipreparaate, on sageli madal kreatiini tase organismis.

Hiljutises uuringus, milles taimetoitlastele anti kreatiinilisandit, täheldasid teadlased 20-50% paranemist mälu ja vaimse võimekuse testide tulemustes.

Aitab alandada veresuhkrut ja võidelda diabeedi vastu

Kreatiin on suurepärane ka GLUT4 funktsiooni suurendamiseks.

Lihtsamalt öeldes on GLUT4 transpordimolekul, mis tagab, et teie lihased imendavad vajalikku veresuhkrut.

Mõnikord kipub GLUT4 funktsioon olema häiritud, mis võib põhjustada mitmesuguseid haigusi ja terviseprobleeme.

Seega, kui kreatiin aitab kaasa GLUT4 funktsioonile, väheneb veresuhkru tase ja lõpuks stabiliseerub.

Lisaks oma positiivsele mõjule veresuhkru tasemele aitab kreatiin aktiivselt kaasa sellele, et organism vabaneks neist suhkrutest kiiremini, mis omakorda tähendab, et väheneb diabeedi tekkimise oht.

Seda riski hinnatakse sageli selle järgi, kui kiiresti pärast sööki inimese veresuhkru tase tõuseb.

Inimestel, kelle suhkrusisaldus tõuseb suhteliselt aeglaselt, on suurem risk diabeedi tekkeks.

Seega on kreatiini tarbimist suurendades võimalik vähendada diabeedi tekkimise riski.

Pealkiri

Kokkuvõttes on kreatiin oluline looduslik aine, millel on palju kasu teie tervisele ja füüsilisele jõudlusele.

Ieguvumi, ko sniedz B grupas vitamīni
L-glicīns: ieguvumi un riski

Jūsų krepšelis

Liituge 35,000+ kliendiga Eestis, kes on Vitamins.ee abil oma füüsilist vormi muutnud.

Jūsų krepšelis šiuo metu tuščias

Jums turėtų patikti…

Jūsų norų sąrašas